Dzieło zostało odnalezione na aukcji w Tokio w styczniu 2022 roku. Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction udało się je odzyskać. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że po raz pierwszy w historii polska strata wojenna została odnaleziona na Dalekim Wschodzie – w Japonii. Zaznaczył, że dzięki bardzo dobrej pracy i świadomości różnic kulturowych, strona japońska, czyli dom aukcyjny, a także posiadacz obrazu, bezkosztowo zdecydowała się zwrócić obraz Polsce. – Przyznała nam rację i wszystkie argumenty prawne i kulturowo-historyczne zostały przez stronę japońską zaakceptowane – podkreślił.
Szef resortu kultury powiedział, że obraz znajdował się w opracowanym przez okupantów niemieckich katalogu najważniejszych – 521 zagrabionych z polskich zbiorów dzieł sztuki. Jak dodał, na tej liści była także „Dama z Gronostajem”, autorstwa Leonarda da Vinci, czy nieodnaleziony „Portret Młodzieńca” Rafaela. Część dzieł z katalogu udało się odnaleźć, m.in. w 2014 roku do Polski wróciły „Schody pałacowe” Francesco Guardiego. – To drugi obraz od tamtego czasu, który wraca z tej listy najcenniejszych, więc sukces jest tym bardziej istotny – podkreślił.Minister Piotr Gliński powiedział, że obraz najprawdopodobniej trafi do budowanego we Wrocławiu Muzeum Książąt Lubomirskich. Przypomniał, że państwowa instytucja – Zakład Narodowy im. Ossolińskich realizuje inwestycję od dawna zaplanowaną, czyli budowę Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu. -Chcielibyśmy, żeby obraz po konserwacji tam był pokazywany – zaznaczył. Jak dodał, być może będzie także pokazany w Muzeum Regionalnym w Przeworsku, czy w innych miejscach.
Uroczystość przekazania stronie polskiej dzieła, będącego stratą wojenną z pałacu w Przeworsku, odbyła się rano, 31 maja. w Ambasadzie RP w Tokio.(IAR)
fot. Przemysła Śliwiński – Instytut Polski w Tokio