26 maja 1993 roku zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego została utworzona 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Z tej okazji w Rzeszowie organizowane są uroczystości rocznicowe.
Jak przypomniał na naszej antenie zastępca dowódcy Brygady, pułkownik Robert Berej, podhalańczycy kultywują dziedzictwo wielu jednostek górskich. Są wśród nich m.in. Drużyny Podhalańskie sprzed I wojny, polskie jednostki górskie walczące w roku 1920, 21. i 22. Dywizje Górskie z międzywojnia i września 1939. Nasz gość dodał, że szczególnie ważna w tej tradycji jest Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich walcząca pod Narvikiem. Brała ona udział w pierwszej połączonej operacji wojsk alianckich w 2 wojnie światowej. Jednostka jest również spadkobierczynią tradycji walczącej pod Tobrukiem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i 3. Dywizji Strzelców Karpackich spod Monte Cassino.
Dzisiaj 21. Brygada – jak mówi zastępca dowódcy podhalańczyków, to jednostka nie stricte górska, ale o uniwersalnym wojskowym charakterze, choć szkolenie górskie ciągle jest w Brygadzie obecne.
21. Brygada Strzelców Podhalańskich uczestniczyła w wielu misjach zagranicznych – m.in. AFOR Albanii, i późniejszej misji w Kosowie. Podhalańczycy byli również dwukrotnie uczestnikami operacji „Iracka Wolność” podczas V i IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, a w okresie od września 2009 roku do maja 2010 roku pełnili służbę w ramach VI zmiany PKW ISAF w Afganistanie. W 2012 roku 1. batalion strzelców podhalańskich z Rzeszowa wystawił Taktyczne Zgrupowanie Bojowe „Charlie” w ramach XIII zmiany PKW Afganistan. Podhalańczycy brali także udział w wielu międzynarodowych ćwiczeniach w kraju i za granicą.
Dzisiejsze uroczystości święta Brygady rozpocznie o 11.00 Msza Święta w intencji żołnierzy i pracowników 21 BSP w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie, po której pod tablicą Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich odczytany zostanie Apel Pamięci. Później o 12.30 przy Alei Łukasza Cieplińskiego odbędzie się uroczysty apel. Obchody zakończy defilada pododdziałów i sprzętu.
Rozmawiał Jerzy Pasierb.
fot. archiwum