Dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce w ostatnich latach to efekt zarówno myślenia o ekologii, jak i korzyściach finansowych. Tak zainteresowanie Polaków instalacją paneli, tłumaczył na naszej antenie prof. Sławomir Kurpaska, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Uczelnia już po raz 8-my zorganizowała Międzynarodową Konferencję „Odnawialne źródła energii”, która od wczoraj odbywa się w Arłamowie. Naukowcy, politycy i przedsiębiorcy dyskutują o tym, jak można zastępować paliwa kopalne, takie, jak węgiel i gaz, źródłami alternatywnymi. Chodzi m.in. o moduły fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, biogazownie i pompy ciepła.
Gość Polskiego Radia Rzeszów podkreślał znaczenie programów rządowych, które zapewniają dotacje na budowę takich urządzeń. Jednym z nich jest program Mój Prąd, wspierający rozwój energetyki prosumenckiej, w której osoby wytwarzają energię na własne potrzeby, a nadwyżkę przekazują do sieci.
Kilka tygodni temu dystrybutorzy energii musieli odciąć odbiór energii elektrycznej z fotowoltaiki, bo było jej tak dużo, że system nie był w stanie jej wchłonąć
– powiedział nam profesor Sławomir Kurpaska.
Według niego, Polska ma szansę stać się potentatem na skalę europejską w produkcji energii odnawialnej, ale trzeba stworzyć system jej magazynowania.
Rozmawia Iwona Piętak: