Prototyp oprogramowania do dynamicznej wyceny nieruchomości stworzyli naukowcy z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Program pozwala wycenić wartość nieruchomości, które są własnością samorządów. Dr hab. inż. Janusz Dąbrowski, profesor PWSTE w Jarosławiu, lider zespołu naukowego, podkreśla, że rynek nieruchomości diametralnie zmienił się w ostatnich dekadach. Wpływ na to ma między innymi pojawienie się nowych powierzchni handlowych (centrów handlowych, wielkopowierzchniowych sklepów) i ich duża konkurencyjność względem nieruchomości należących do samorządów. Do tego dochodzą niekorzystne dla małych i średnich miast zmiany demograficzne. To powoduje wiele problemów w zarządzaniu nieruchomościami przez samorządy.
Naukowcy z jarosławskiej uczelni znaleźli rozwiązanie. Stworzyli program oparty na sztucznej inteligencji, która ma uwzględniać lokalne i globalne atrybuty podczas wyceny nieruchomości. Program sam wyszukuje dane, zastępuje je aktualnymi i dokonuje obliczeń. Dzięki temu samorządowcy mogą na bieżąco monitorować wartość miejskich nieruchomości i podejmować szybką decyzję, co z nimi począć – czy sprzedać, wynająć lub zmienić sposób użytkowania.
Taka wycena może również zastąpić pracę człowieka, czyli wycenę rzeczoznawcy. Instrument do rzeczywistej wyceny nieruchomości związany jest ściśle z działalnością Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, w której kształcą się przyszli geodeci i rzeczoznawcy majątkowi. W planach jest też wprowadzenie analizy przestrzennej w tok nauczania.
Jak zapewnia dr hab. inż. Janusz Dąbrowski, projekt dotyczący oprogramowania do dynamicznej wyceny nieruchomości będzie rozwijany i istnieją duże szanse na komercjalizację tego narzędzia. Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.
Z liderem zespołu naukowego rozmawia Justyna Piekło.
fot. PWSTE Jarosław