W całej Polsce – także na Podkarpaciu – obchodzono dzisiaj (14.02) rocznicę przekształcenia w latach II wojny światowej Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W tym roku, po raz pierwszy odbyły się one pod nazwą Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach AK. Zmiany dokonano na mocy decyzji parlamentu, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę – nadaje dotychczas obchodzonej rocznicy charakter święta państwowego.
Do zmiany nawiązała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, mówiąc że tegoroczne obchody mają szczególny charakter, ponieważ 14 lutego od tego roku, z mocy ustawy jednomyślnie przyjętej przez Sejm i decyzji na poziomie państwowym, czcić będziemy pamięć żołnierzy polskiego podziemia.
Z kolei wicemarszałek Podkarpacia Karol Ożóg mówił, że 14 lutego 1942 roku narodziła się potężna organizacja konspiracyjna w czasach mroku i zniewolenia stała się nadzieją dla milionów Polaków.
Natomiast dyrektor rzeszowskiego Oddziału IPN Dariusz Iwaneczko mówił, że dobrze się stało, iż Sejm RP i prezydent zakończyli proces uznania rocznicy przekształcenia ZWZ w AK w narodowe święto.
– To święto jest niestety ustanowione jednak o kilkadziesiąt lat za późno, bo coraz mniej wśród nas jest żołnierzy AK, i mało brakowało, żebyśmy obchodzili je bez nich – dodał rzeszowskiego IPN.
Tekst i fot: J. Pasierb