Dzieje ludzkości pełne są okresów nazywanych przez Homo Sapiens mianem rewolucji . Na ‘r” rozpoczyna się również inne słowo „rozwój”. Czy rewolucja jest gwarancją rozwoju? Czy rozwój jest możliwy bez rewolucji? Co to takiego „rewolucja kognitywna” . Kiedy się rozpoczęła? Jak długo trwała i czy w ogóle miała miejsce? A może wciąż trwa i płynie obok nas jak czas? A może my, Homo Sapiens, Sapiens zanurzeni i płynący w czasie, serfujemy po powierzchni rewolucji kognitywnej nie zauważając tego faktu ? Jesteśmy tego świadomi czy nie? Czy Neandertalczyk był świadomy zachodzących wokół niego zmian, które w efekcie doprowadziły do jego wyginięcia? Gdzie jest granica, owe słynne limes dla każdej cywilizacji?
Starożytni Rzymianie doskonale wiedzieli, wyznaczając granice swojego imperium. Ekwici docierali na nasze ziemie. Są tego materialne dowody. To prawdziwe skarby i o nich będziemy rozmawiali w audycji Artyzm Wszechświata – wiedza, nauka, technologia z Agnieszką Krzemińską, której specjalizacją jest archeologia śródziemnomorska. Rozpoczynała swoją przygodę z wykopaliskami już w liceum. Młodzieńcze zainteresowania okazał się nie być chwilowym kaprysem nastolatki, ale autentyczną pasją, która przerodziła się w zawód i sposób na życie. Zamieniła archeologię śródziemnomorską na badania ludów, kultur, wierzeń artefaktów polskich ziem. Niestrudzenie zachęca czytelników i słuchaczy do zwrócenia uwagi, pokłonienia się z zachwytem nad tym co mamy w zasięgu naszych rąk. My mamy prawdziwy Sezam. Dosłownie i w przenośni. Skarby lśniące prawdziwym złotem, srebrem, cennymi kruszcami. Niech dowodem na ogromną wartość skarbów po naszych przodkach będzie wycena na kwotę 75 mln dolarów na jaką oszacowano znalezione regalia i monety w Środzie Śląskiej. Są jeszcze znaleziska w Tomaszowie Lubelskim, Gąskach, Czeremnie, to te najgłośniejsze.
Archeologów bardziej jednak zajmuje innego rodzaju bogactwo : tradycji, zwyczajów, obrzędów, dorobku wielu kultur z których „ulepieni ” są współcześni : Polka i Polak.
Zapraszamy do wysłuchania audycji 2 marca, tuż po 21.00.