Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, który jest wiceprzewodniczącym europejskich konserwatystów w Komitecie Regionów (to organu doradczy UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich państw członkowskich UE – przyp.red) skrytykował w Brukseli unijne instytucje za brak reakcji na wydarzenia we Francji i zwlekanie z wypłatą funduszy dla Polski. Na specjalnej sesji z udziałem wiceprzewodniczącej Komisji Very Jourovej, zaapelował również o jedność w Unii wobec zagranicznych ingerencji.
Wiceszef EKR w Komitecie Regionów nawiązał do gwałtownych zamieszek we Francji, które wybuchły po zastrzeleniu podczas kontroli drogowej 17-latka algierskiego pochodzenia. -Samorządowcy i ich rodziny stali się celem ataków agresywnego tłumu. Niepokoi nas również fakt, że instytucje europejskie w niewielkim stopniu wspominają w tym kontekście o stanie porządku publicznego i zagrożenia demokracji we Francji. Polscy obywatele, rozczarowani opóźnieniami w udostępnianiu środków na postpandemiczną odbudowę oraz słysząc o zagrożeniach dla funduszy spójności, dostrzegają tę rozbieżność jako nierówne traktowanie państw członkowskich w Unii Europejskiej – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Wyraził opinię, że te opóźnienia mogą wyrządzić wiele szkód unijnej polityce spójności i wizerunkowi Wspólnoty. Wiceszef konserwatystów w Komitecie Regionów podkreślał też jak ważna jest jedność Unii w obronie demokracji przed wrogą ingerencją z zewnątrz. -Jest to nadrzędne zadanie w ochronie zasad i wartości, które leżą u podstaw wolnych społeczeństw. W czasach, gdy informacje przepływają przez granice z prędkością błyskawicy, konieczne stało się zabezpieczenie procesów demokratycznych przed zewnętrzną manipulacją i nadmiernym wpływem. Władze lokalne, regionalne, rządy i obywatele muszą wykazywać się tu wrażliwością i czujnością – powiedział marszałek województwa podkarpackiego. Dodał, że wiąże się to ze wzmocnieniem środków cyberbezpieczeństwa w celu ochrony infrastruktury krytycznej i wzmocnienia systemów wyborczych przed atakami hakerskimi i manipulacjami. Zaapelował też o solidarność z Ukrainą i dalsze jej wspieranie, by – jak powiedział – przybliżyć ją do Unii po zwycięskim odparciu agresji Rosji putinowskiej. (IAR)
fot. UMWP