Jarosław i jego okolice znalazły się na mapie Podkarpackiego Szlaku Filmowego. Są na nim zaznaczone miejsca, w których powstawały produkcje filmowe.
To inicjatywa realizowana przez Podkarpacką Komisję Filmową od 2020 roku. W poprzednich latach otwarto fragmenty szlaku w Jaśliskach, Przemyślu i w Bieszczadach. W Jarosławiu kręcono sceny między innymi do „Katynia” Andrzeja Wajdy i „Eteru” Krzysztofa Zanussiego.
Kilka filmów, których twórcy wybrali Podkarpacie jako scenerię do swoich dzieł, dostało nagrody na prestiżowych festiwalach. „Katyń” i „Boże Ciało” były nominowane do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego, natomiast „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.
Gościem honorowym inauguracji jarosławskiej części szlaku, która trwa od piątku, jest Adam Spiegel, amerykański producent filmowy i autor teledysków, a prywatnie syn światowej sławy producenta filmów Sama Spiegla. Samuel Spiegel urodził się w 1901 roku w Jarosławiu, a zasłynął jako producent takich dzieł, jak „Most na rzece Kwai”, „Lawrence z Arabii” czy „Na nabrzeżach”.
Dzisiaj ostatni dzień filmowego święta w Jarosławiu. Głównym wydarzeniem będzie spotkanie z twórcami filmów powstałych w tym mieście: reżyserem „Eteru” Krzysztofem Zanussim i producentem filmu Januszem Wachałą oraz scenografką filmu „Katyń” Magdaleną Dipont i kierownikiem tej produkcji Kamilem Przełęckim. Wieczorem zaplanowano plenerową projekcję filmu „Katyń” na jarosławskim Rynku.
tekst/fot. Iwona Piętak