Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej.
Franciszkanin, biskup pomocniczy diecezji Campo Grande z Brazylii ojciec Janusz Danecki powiedział, że Wniebowzięcie Maryi jest szczególnym uczestnictwem w Zmartwychwstaniu jej Syna i poprzedza zmartwychwstanie wszystkich wierzących. „Kiedy Kościół obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa, w modlitwie modlimy się, że jest to nasze zwycięstwo. Jego Matka jest pierwszą, która z duszą i ciałem została wzięta do nieba i ukazuje nam drogę. Matka Boża uczy nas, jak ufać Panu Bogu do końca” – wyjaśniał biskup pomocniczy z Brazylii.
Wniebowzięcie stanowi ostateczne potwierdzenie, że droga, którą podążała Maryja, jest drogą świętości, prowadzącą do pełnego zjednoczenia z Bogiem. Prowincjał prowincji warszawskiej franciszkanów ojciec Grzegorz Bartosik przypomniał, że dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny został ogłoszony dopiero po II wojnie światowej. Papież Pius XII w konstytucji Munificentissimus Deus (łac. Nieskończenie Hojny Bóg), w której ogłosił ten dogmat zaznaczył, że stało się to właśnie po II wojnie światowej, kiedy człowiek był numerem, kiedy jego ciało było palone w krematoriach, żeby podkreślić godność człowieka, godność ludzkiego ciała, ukazując Maryję jako Tę, która jako pierwsza doznała chwały Wniebowzięcia. I to jest nasze powołanie, aby żyć na wieki z Panem Bogiem” – tłumaczył prowincjał prowincji warszawskiej.
Z kolei homileta z Niepokalanowa ojciec profesor Ignacy Kosmana przypomniał, że dziś szczególnie oddajemy hołd Matce Niepokalanej. To święto wielkiego dziękczynienia za wspaniałe dzieło Boga wszechmogącego poprzez osobę Maryi. „I jeśli będziemy tak myśleć, w to wierzyć i choć trochę pragnąć, żebyśmy mieli coś z Maryi, żeby mówić Bogu tak jak Ona – Amen. Każdego dnia niech się dzieje jak Bóg chce i dlatego, że On tak chce, to wierzymy, że i nas Bóg też obdarzy Niebem” – podkreślił kapłan.
Na Wschodzie Wniebowzięcie do dzisiaj obchodzone jako święto Zaśnięcia Matki Bożej. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sięga V wieku i jest rozpowszechniona w całym chrześcijaństwie. Ma swoje początki w Kościele wschodnim, który wprowadził ją w 431 roku. Kościół łaciński (rzymski) obchodzi Wniebowzięcie Maryi Panny od VII wieku.
W Polsce i wielu innych krajach europejskich dzień ten jest często nazywany także świętem Matki Bożej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się dziś zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. (IAR)
fot.pexels.com