Przygotowana przez Archiwum IPN ekspozycja prezentuje oryginalne dokumenty z zasobu archiwum, przedmioty wydobyte podczas ekshumacji z grobu Rodziny Ulmów. Jak mówi dyrektor archiwum IPN Marzen Kruk, wśród cennych pamiątek, które po beatyfikacji rodziny są relikwiami znajduje się Pismo Święte Ulmów z zaznaczoną przez Wiktorię albo Józefa przypowieścią o Miłosiernym Samarytaninie z dopiskiem „Tak”. Jak dodaje Marzen Kruk, także inne książeczki, modlitewnik, śpiewnik legitymacja z modlitwą za zmarłych to mocne znaki, które pokazują jak Ulmowie budowali swój światopogląd.
Modlitewniki i książki należące do Józefa i Wiktorii pochodzą ze zbiorów Jerzego Ulmy, Agaty Frendo i Piotra Sagana. Jak mówi Jerzy Ulma, bratanek Józefa Ulmy, jego ojciec przechował po wuju większość książek z domowej biblioteki.
To są książki dotyczące sadownictwa, rolnictwa, hodowli pszczół, jedwabników. Jest również podręcznik „Fotografii” i przeróżne rzeczy techniczne. Tych samouczków miał ogrom, ale są też poezje Juliusza Słowackiego, książki związane z teatrem, książki filozoficzne
– wylicza Jerzy Ulma.
Na wystawie znajdują się również portrety błogosławionej Rodziny Ulmów – Wiktorii i Józefa oraz ich dzieci. Cała ekspozycja nawiązuje do wystroju wnętrza domu Ulmów, łącznie z wzorem ścian, serwetek, kwiatowych zdobień przy obrazach.
Ekspozycja będzie otwarta do 30 listopada 2023 roku.
Źródło: IAR, fot. Jagoda Rall (uroczystości beatyfikacyjne w Markowej)