Dzień Kobiet to czas składania życzeń kobietom, ale też okazja do zastanowienia się nad tym, jak role społeczne wpływają na ich kariery naukowe. Jak podkreśla dr inż. Katarzyna Bulanda z Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej, przełomowe odkrycia czy liczne prace badawcze kobiet są współcześnie doceniane, chociaż przełamanie stereotypu kobiety w świecie nauki nie było łatwe i wymagało czasu.
Dr hab. inż. Grażyna Mrówka-Nowotnik, prof. uczelni na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa dodaje, że praca naukowa jest satysfakcjonująca i może być pasją. Natomiast prof. Politechniki Rzeszowskiej, dr inż. Bernardeta Dębska z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury zwraca uwagę na to, jak ważne w rozwoju kariery naukowej jest wsparcie rodziny oraz kolegów i koleżanek w pracy.
W Dniu Kobiet warto wspomnieć wybitne polskie badaczki i ich osiągnięcia. To między innymi Maria Skłodowska-Curie, która zdobyła dwie nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii, a także zmarła w 1999 roku Wilhelmina Iwanowska, która zakładała Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i była uznaną w świecie astrofizyczką.
Rozmawia Justyna Piekło.
fot. ilustracyjne