Debaty historyczne, nowe technologie, filmy i rekonstrukcje historyczne – to niektóre z atrakcji Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN 4-5 października. Kongresowi, który odbędzie się w G2A Arena w Jasionce, towarzyszy hasło: Historia mówi przez pokolenia.
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dwudniowe spotkanie dzieci i młodzież, edukatorów, nauczycieli, działaczy społecznych i wszystkich pasjonatów historii.
Podzielimy się wiedzą na temat pamięci o naszych bohaterach narodowych i świadomości historycznej naszego społeczeństwa
– zachęcają organizatorzy.
Podczas Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej zostanie podsumowany ponad dwudziestoletni dorobek IPN. Zostanie również zaprezentowana historyczna oferta edukacyjna w myśl hasła towarzyszącego kongresowi „Historia mówi przez pokolenia”.
Kongres rozpocznie konferencja naukowa „Emigracyjna prasa oraz ośrodki wydawnicze i wydawcy (1939-1990)” z udziałem 30 referentów. Podczas spotkania będzie mowa o politycznej funkcji polskiej prasy na wychodźstwie i zadań wykonywanych przez nią w sferze kultury.
W programie są też cztery debaty historyczne. Pierwsza: „Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego. Rola organizacji społecznych”, druga: „Sport, patriotyzm, historia”, kolejna na temat pomocy Polaków dla ludności żydowskiej w latach okupacji niemieckiej i ostatnia poświęcona będzie 80. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Dla uczestników przygotowano kilka stref: archiwalną, naukową, edukacyjną, militarną oraz rekonstrukcji historycznych. Na zewnątrz budynku będzie można zobaczyć historyczne pojazdy i uzbrojenie: TKS, Fiat 508, działo przeciwpancerne Bofors, czołg Sherman oraz wyposażenie z epoki, szczególnie z okresu II wojny światowej prowadzone przez rekonstruktorów w mundurach żołnierzy gen. Stanisława Maczka.
Strefa nowych technologii zostanie wyposażona w gogle VR. Każdy chętny będzie mógł spróbować sił w łamaniu bolszewickich szyfrów, albo wejść do mieszkania w peerelowskim bloku, gdzie ukryta jest konspiracyjna drukarnia, aby wydrukować „bibułę” Solidarności Walczącej.
Dla najmłodszych wystąpi „Teatr Miś Wojtek” z opowieścią o niedźwiedziu Wojtku, który dzieli się z dziećmi fascynującymi przygodami związanymi z żołnierzami armii generała Władysława Andersa.
W środę (4 października) odbędzie się uroczystość wręczenia „Krzyży Wolności i Solidarności oraz medali „Reipublicae Memoriae Meritum”. Natomiast na zakończenie kongresu, w czwartek (5 października), zaplanowano koncert pt. „… w drodze”, podczas którego artyści przybliżą twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza. Publiczność usłyszy piosenki z okresu międzywojennego, wojennego i powojennego, która stanowiła tło ważnych wydarzeń dla Polski.
Wstęp na koncert i pozostałe wydarzenia jest wolny, ale obowiązuje rejestracja na stronie: KongresPamieciNarodowej.pl (PAP)
Fot. Materiały IPN