Tylko ubezpieczeni studenci mogą korzystać z bezpłatnego leczenia – przypomina rzecznik podkarpackiego NFZ Rafał Śliż. Do ubezpieczenia zdrowotnego studenta może zgłosić rodzina lub uczelnia. Do świadczeń mają też prawo osoby pobierające rentę rodzinną lub pracujące na umowę – wtedy do ubezpieczenia zgłasza pracodawca – wyjaśnia Rafał Śliż. W tym przypadku ubezpieczenie obowiązuje tylko do końca umowy, dlatego osoby pracujące podczas wakacji powinny więc sprawdzić czy wszystko jest w porządku – zachęca Rafał Śliż. I przypomina, że po zakończeniu pracy konieczne jest ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie stanie się to automatycznie. Student ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej jeszcze przez 4 miesiące od zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.
Tekst: Barbara Kozłowska, fot. archiwum




![[AKTUALIZACJA] Prezydent Rzeszowa z votum zaufania od radnych. Udzielono mu również absolutorium 5 - Polskie Radio Rzeszów [AKTUALIZACJA] Prezydent Rzeszowa z votum zaufania od radnych. Udzielono mu również absolutorium](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/06/Prezydent-Rzeszowa-z-votum-zaufania-od-radnych-120x86.jpg)


