10 września w Markowej odbędzie się uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w 1944 roku za ukrywanie ludności żydowskiej. -Wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg przedsięwzięć podejmowanych przez powołany przez prezydenta RP Komitetu ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji – przypomina nasz dzisiejszy gość, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek Komitetu.
Będą to m.in. wystawy, filmy, koncerty, konferencje naukowe. -Celem działań jest też prostowanie przekłamań dotyczących historii, choćby pojawiających się za granicą sformułowań „polskie obozy koncentracyjne”. W niedługim czasie zaprezentowany zostanie kalendarz wydarzeń, który będzie na bieżąco aktualizowany – dodała Ewa Leniart.
Jak przypomina wojewoda podkarpacki, historia rodziny Ulmów jest przykładem uniwersalnym w każdym czasie, także współcześnie, odczytywanym w kontekście wojny na Ukrainie. -Człowiek ma pewne zobowiązania w stosunku do swoich braci, którzy wymagają pomocy. I tak się stało, że akurat mieszkańcy Podkarpacia byli pierwszymi, którzy spieszyli na pomoc Ukraińcom uciekającym przed rakietami wycelowanymi w ich miasta przez Rosjan – przypomniała Ewa Leniart.
Z Ewą Leniart, wojewodą podkarpackim, rozmawia Jerzy Pasierb.
fot. Dorota Wilk