31 marca mija termin na wykorzystanie bonu turystycznego. Jest on jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością wynosi 1000 zł. Wyjazd z wykorzystaniem bonu nie musi odbyć się już teraz. Można nim opłacić zaliczkę na zaplanowany później wypoczynek, na przykład za pobyt w hotelu, czy w gospodarstwie agroturystycznym albo wyjazd dziecka na kolonię. Jak powiedział Radiu Rzeszów Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, na Podkarpaciu wykorzystano blisko 140 000 bonów. Jak dodał wiceminister, najwięcej bonów turystycznych zrealizowano w Małopolsce, oraz w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim.
Zapytani przez nas mieszkańcy Rzeszowa, są zadowoleni z takiej formy wsparcia wypoczynku. Większość już wykorzystała bon turystyczny, a ci, którzy tego nie zrobili mają konkretne pomysły jak to zrobić. Polski Bon Turystyczny jest pierwszą tego typu formą wsparcia polskich rodzin. To także pomoc dla branży turystycznej, która ucierpiała w okresie pandemii COVID-19.
Płatności bonem przyjmują podmioty, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Pełną listę można sprawdzić na stronach: bonturystyczny.gov.pl, pot.gov.pl oraz polska.travel.
W województwie podkarpackim na aktywację Polskiego Bonu Turystycznego czeka jeszcze 26 930 bonów turystycznych. Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.
fot. archiwum