„Kapelani Golgoty Wschodu” to tytuł filmu, którego projekcja odbyła się w studiu koncertowym Polskiego Radia Rzeszów. Dokument opowiada o duchownych różnych wyznań, głównie rzymsko-katolickich, którzy wraz polskimi oficerami zostali rozstrzelani przez Sowietów w Katyniu, Charkowie i Twerze. Ukazuje też ich losy w sowieckich obozach.
Bogusława Stanowska-Cichoń, reżyserka filmu, powiedziała po projekcji, że oprócz warstwy edukacyjnej jest to opowieść o rodzinach, które przechowują pamięć o zamordowanych księżach. Zaznaczyła, że najbliżsi kapelanów wkładają ogromną pracę w upamiętnienie swoich zamordowanych krewnych.
W projekcji uczestniczyła rodzina pochodzącego spod Ropczyc, a zgładzonego w Charkowie księdza Andrzeja Niwy. Jego siostrzenica Maria Dubrawska przypomniała, że jej dziadkowie czekali na powrót swojego syna, a po wojnie jej matka, nie bacząc na możliwe represje, głosiła prawdę o bracie zamordowanym przez NKWD.
W ubiegłym roku Polskie Radio Rzeszów wydało dokumentalną książkę z dołączonymi reportażami Anny Leśniewskiej pt. „W obliczu Boga ślubuję Ojczyźnie. Rzecz o kapelanach Katyńskich”. Publikacja pomogła również w tworzeniu filmu, który miał premierę w 2022 roku.
Relacja Romana Adamskiego.