Rzeszów przeznaczył 232 800 zł na program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Weźmie w nim udział co najmniej 150 mieszkańców Rzeszowa
– zapowiedział ratusz.
Na razie szuka lecznicy, która zajmie się badaniami. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, rak jelita grubego jest trzecim, najczęściej występującym typem raka na świecie. W 2021 roku chorobę zdiagnozowano u 353 mieszkańców Rzeszowa, rok później u 343 osób, a w kolejnym u 339.
Samorząd Rzeszowa chce sfinansować badania, które zwiększą skuteczność wczesnego wykrywania polipów gruczolakowatych oraz nowotworów jelita grubego. Ta choroba w początkowej fazie nie daje żadnych objawów i najczęściej jest wykrywana podczas badań przesiewowych.
Staramy się jak najwięcej pieniędzy przeznaczać na badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na jej wyleczenie
– podkreślił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
Program przeznaczony jest dla osób zameldowanych lub mieszkających w Rzeszowie. Ich kwalifikacja odbywać się będzie poprzez wykonywanie przesiewowych badań kolonoskopowych populacji w wieku 50-75 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego lub w wieku 25-49 lat z obciążonym wywiadem rodzinnym.
Miasto czeka teraz na oferty podmiotów leczniczych, które chcą się zająć badaniami. Mają odpowiednie wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Na złożenie dokumentów jest czas do 5 marca. Realizacja zadania planowana jest w terminie od dnia zawarcia umowy do 30 listopada 2024 r. lub do dnia wyczerpania limitu badań. (PAP)