W lutym przypada Światowy Dzień Radia, dziś – polski odpowiednik tego święta. Z tej okazji chcemy przypomnieć Państwu nieco historii naszej rozgłośni.
Polskie Radio Rzeszów
Historia Polskiego Radia Rzeszów rozpoczęła się w październiku 1951 roku. Wtedy to zapadła decyzja o utworzeniu w Rzeszowie delegatury rozgłośni Polskiego Radia Kraków. W środę 24 września 1952 roku uruchomiono w Rzeszowie ekspozyturę przy ul. Jagiellońskiej 18. Przełom nastąpił w 1959 roku kiedy to przeniesiono rozgłośnię do zabytkowego budynku przy ul. Świerczewskiego 3 (obecnie ul. Zamkowa 3). W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przeprowadzono adaptację zabytkowych pomieszczeń do celów radiowych.
Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte to stopniowy rozwój bazy technicznej i współpraca z innymi mediami – w wozach transmisyjnych Radia Rzeszów produkowano dźwięk podczas pielgrzymek Ojca Świętego w Krakowie, Tarnowie, Rzeszowie i Dukli. Radio Rzeszów współpracowało również z TVP przy realizacji festiwalu w Łańcucie.
Od połowy lat 90. XX wieku, czyli od czasu gdy stacja stała się samodzielną spółką Skarbu Państwa, nastąpił dynamiczny rozwój techniczny rozgłośni. Powiększono także znacznie bazę nadawczą. Obecnie Radio Rzeszów swoim zasięgiem obejmuje cały teren województwa podkarpackiego, zahaczając również o część województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.
Dzień Radia jest okazją do przypomnienia roli, jaką pełni rozgłośnia regionalna Polskiego Radia Rzeszów. Jest najbliżej lokalnych wydarzeń na Podkarpaciu. Służy komunikacji, edukacji i rozrywce. Trafia do szerokiego grona odbiorców, również do tych najmłodszych. Dlatego nie może też zabraknąć kilku zdań na temat programów, które emitujemy. Mówi Edyta Kluk-Wisz, dyrektor programowy Polskiego Radia Rzeszów:
Przyjmijcie również Państwo od nas kilka serdecznych słów, bo przecież jeśli świętować Dzień Radia, to życzeń nie może zabraknąć dla naszych Słuchaczy. Bądźmy razem jak najdłużej!
O radiu rozmawialiśmy też z mieszkańcami Rzeszowa, przedszkolakami oraz dorosłymi słuchaczami. Rozmowy prowadziła Justyna Piekło.
Na koniec nieco historii o powstaniu radia w Polsce.
Dokładnie 11 kwietnia w 1923 roku Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, w którym zawarło swoje opinie na temat wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok na drodze rozwoju polskiej radiofonii.Na pierwszą próbną audycję radiową trzeba było poczekać jeszcze dwa lata. Datę jej nadania ze stacji Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie – 1 lutego 1925 roku – uznaje się za początek polskiej radiofonii. Pół roku później, 8 sierpnia 1925 roku, oficjalnie powstała spółka „Polskie Radio”. Polskie Radio liczy zatem 98 lat. Regularne nadawanie programu radiowego Polskie Radio rozpoczęło 26 listopada 1925 roku. Kilka miesięcy później, 18 kwietnia 1926, oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa „Halo, halo, Polskie Radio Warszawa…”.Kiedy Polskie Radio rozpoczynało stałą działalność w 1925 roku audycji słuchało niespełna 5 tysięcy osób. Cały program był nadawany na żywo, głównie wieczorem. Większość czasu antenowego zajmowała muzyka. Okres międzywojenny to czas intensywnej radiofonizacji kraju. Nie do przecenienia była rola Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku. 1 października 1939 roku Polskie Radio przeszło do konspiracji.Wskutek tego, po wojnie radiofonia polska, jako jedyna na świecie, musiała być odbudowana od podstaw. Polskie Radio wznowiło działalność niedługo po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku. W PRL komunistyczne władze wykorzystywały radio jako instrument propagandowy. Istotną rolę odegrały wtedy rozgłośnie zagraniczne, jak Radio Wolna Europa, które przekazywały obiektywne, nieocenzurowane informacje. Obecnie Polskie Radio wypełnia zadania radiofonii publicznej.
fot. archiwum