Muzeum Podkarpackie w Krośnie wykonało pierwszy etap remontu, który obejmuje cały główny budynek tego obiektu.
Na pierwszą odsłonę krośnieńskie muzeum przygotowało wystawę „Płomień i Pędzel”. Zaprezentowane są na niej lampy naftowe – placówka posiada jedną z najcenniejszych kolekcji w Europie. Wystawę można podziwiać w otoczeniu dzieł sztuki wykonanych m.in. przez uczniów Jana Matejki.
Jedną z ciekawszych kolekcji, którą muzeum pozyskiwało przez ostatnie 10 lat jest kolekcja broni i sztuki japońskiej. Inauguracja, wraz z wystawą stałą odbędzie się w 2026 roku.
W okresie wakacyjnym odbędą się natomiast cztery wystawy czasowe, m.in. w Ustrzykach Dolnych, Lubaczowie, Stalowej Woli.
Po zakończeniu prac remontowych, na dziedzińcu zamkowym powstanie także strefa relaksu połączona z koncertami wewnętrznymi na muzealnym fortepianie Pleyel’a.
W przyszłą niedzielę (15.06), w skansenie archeologicznym Karpacka Troja będą miały miejsce również spotkania z archeologami, w ramach Europejskich Dni Archeologii. Zaproszonym gościem będzie m.in. wybitny krośnieński archeolog – Jan Garncarski, który opowie o tym jak powstawała Karpacka Troja.
Nowym przedsięwzięciem w Karpackiej Troi mają być wystawy czasowe – obecnie prezentowana jest wystawa czasowa pt. „Łuk historyczny” – przygotowana przez pasjonata łuków historycznych, pracownika muzeum, rzemieślnika i odtwórcy historycznego Bogusława Popka.
Oprócz lamp naftowych, w ofercie Muzeum Podkarpackiego w Krośnie są także inne wystawy – m.in. wystawa historii szkła i przemysłu szklarskiego.
Muzeum Podkarpackie w Krośnie ma w planach wdrożyć ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Obecnie przygotowywana jest winda, która ułatwi im poruszanie się po muzeum. Od 2026 roku większość ekspozycji będzie już dla nich dostępna.
Dzisiejszym gościem jest Krzysztof Gierlach – dyrektor Podkarpackiego Muzeum w Krośnie.
Rozmawia Stanisław Jagiełło:
Tekst: Kornelia Kopeć / Fot. Fot. Muzeum Podkarpackie w Krośnie / FB