Za miesiąc, 10 września, podczas mszy świętej w Markowej beatyfikowana zostanie rodzina Ulmów. Wiktoria, Józef i ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone, zostali zamordowani przez Niemców w marcu 1944 roku. Rodzina przez ponad półtora roku ukrywała ośmioro żydowskich sąsiadów.
24 marca 1944 r. Niemcy najpierw zastrzelili ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.
Msza św. beatyfikacyjna rodziny Ulmów odbędzie się na stadionie w Markowej. Wraz z kardynałem Marcello Semeraro mszę koncelebrować będzie blisko 700 księży i ponad 60 biskupów z Polski i zagranicy. Będą obecni przedstawiciele polskich władz, zaproszenia skierowano także do prezydentów i premierów państw europejskich oraz do episkopatów państw sąsiadujących z Polską. Udział w uroczystościach zadeklarowało już ponad 25 tysięcy wiernych, 900 księży i 65 biskupów z kraju i zagranicy. Do Markowej przyjadą m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
W Markowej na miesiąc przed uroczystościami beatyfikacyjnymi, spotkał się Komitet d.s Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Poinformowano m.in. o szeregu wydarzeń promocyjnych, edukacyjnych i artystycznych. Marszałek województwa Władysław Ortyl powiedział, że wszystkie działania mają przedstawić w szerszej perspektywie znaczenie postawy rodziny Ulmów, która w czasie II wojny światowej przyjęła do swojego domu osiem osób z żydowskich rodzin.
Informacje o rodzinie Ulmów można znaleźć m.in. w pismach kolportowanych na pokładach samolotów LOT-u, a także w pociągach PKP. 9 września w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się specjalny koncert z udziałem artystów z Izraela. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych podkreśla, że uroczystości beatyfikacyjne to dobry moment, by upowszechniać historię rodziny Ulmów.
Relacja Adama Głaczyńskiego.
Tekst: Adam Głaczyński, (IAR), fot. Instytut Pamięci Narodowej(ze zbiorów Mateusza Szpytmy)