W Centrum Onkologii Klinicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu pojawiła się nowa forma leczenia chorych onkologicznie. To implantacja portów naczyniowych, a odbywa się to w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jak poinformowała lekarka Ewa Sadecka-Roman, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej oraz Oddziału Dziennego Chemioterapii tarnobrzeskiej lecznicy, procedury będą stosowane regularnie podczas chemioterapii.
Ponadto, ze względu na duże już doświadczenie w prowadzeniu chemioterapii dożylnej, taka procedura może odbywać się w domu pacjenta. Wówczas będzie można skorzystać z leczenia infuzorami, które umożliwia bezpieczne i wygodne podawanie leków w domu.
Port naczyniowy to o niewielkie urządzenie wszczepiane pod skórę w okolicy obojczyka, które zapewnia długotrwały, bezpieczny i komfortowy dostęp do żyły centralnej. Umożliwia to zarówno podawanie leków (w pojedynczych iniekcjach oraz długotrwałych wlewach), jak i pobieranie krwi.
Lekarze podkreślają, że port naczyniowy pozwala na ochronę naczynia krwionośnego przed drażniącym działaniem cytostatyków, zapewnienie wygody gdyż eliminuje konieczność wielokrotnych wkłuć dożylnych, a także nieograniczanie codziennej aktywności. Po zakończeniu leczenia port może zostać usunięty.
Tekst: R. Pytka / Fot.: ilustracyjna